Obklady
Rovnako ako aj pri podkonštrukciách či izolácii, obklady majú množstvo ďalších podkategórií, ktoré sa delia podľa toho, z akého materiálu sú obklady vyrábané. Obklady sú vždy vrchnou časťou budovy a majú hlavne estetickú funkciu. Obklady sa vyrábajú napríklad z dreva, vlákno-cementových a cemento-trieskových dosiek, vysokotlakového laminátu, bondov, drevoplastových materiálov a plastov.
Vlákno-cementové a cementovo-trieskové dosky sú kvalitný materiál, ktorý je odolný voči vode, snehu, mrazom ale aj horúčavám. Odolné sú aj voči plesniam či baktériám. Tieto dosky sú veľmi robustné a trvanlivé vďaka tomu, že sú na báze cementu, čo predstavuje kombináciu ľahkosti, technického výkonu a pevnosti.
Vysokotlakový laminát, ktorý je často označovaný aj ako HPL je v podstate doska, ktorá je vyrábaná pod vysokým tlakom. Dosky sú vysoko odolné, majú vysokú životnosť a nevyžadujú si až takú údržbu ako napríklad drevo.
Čo sa týka bondov, sú obľúbené hlavne kvôli ich nízkej cene. Skladajú sa z krycích plechov a jadra, ktoré je buď minerálne alebo plastové. Bondy, alebo inak povedané kompozitné dosky, sú ľahko ohýbateľné, čo je výhoda pri zaoblených fasádach.
Drevoplastové materiály sú výbornou imitáciou na drevo. Ide o spôsob zlepšovania vlastnosti obkladu a snažia sa zachovať vizualizáciu dreva. Ak sa pozrieme na tie zlepšené vlastnosti tak zistíme, že nepožadujú až takú vysokú údržbu a majú lepšie tepelno a zvukovo izolačné vlastnosti a dokážu lepšie zabrániť škodcom.
< h3> Ako odvetrané fasády fungujú?
Odvetrávané fasády majú odlišný typ výkonu. Všetko závisí od vonkajšej teploty, ktorá sa počas jednotlivých ročných období mení.
Počas teplejších, letných dní, fungujú vzduchové komory na odvetrávacích fasádach ako komín. Znamená to, že slnečné lúče dopadajú na fasádu a zohrievajú plášť a aj komoru. Je to dôležité pre udržanie pohodlia v domácnosti aj vďaka tomu, že horúci vzduch vytvára priestor pre chladnejší vzduch na ochladenie komory.
V zime má odvetraná fasáda opačný efekt. Keďže nie je slnečné žiarenie také silné, fasáda nedokáže produkovať komínový efekt. Narozdiel od toho sa vo vnútri komory udržuje teplejší vzduch ako je vonka, a vytvára účinky tepelného akumulátora. Spolu s tepelnou izoláciou pripevnenou k nosnej stene udržuje tepelnú stabilitu systému.
Pri dobre navrhnutej a postavenej fasáde je možné zabrániť negatívnym účinkom kondenzácie, pretože voda vďaka vzduchovému priestoru vyschne alebo vytečie. Fasáda dýcha sama a vďaka tomu zabraňuje problémom s riasami, vlhkosťou, či plesňami.